KEYLOGGER

KEYLOGGER NEDİR?

Bu yazımızda sizlerin keylogger nedir? Hangi cihazlar için kullanılabilirler ve keylogger programı dendiğinde hangi özelliklerden bahsediliyor? gibi oldukça merak edilen bir konuyu sizlere kısa ve öz bir şekilde açıklama ve sizleri keylogger yazılımları hakkında bilgilendireceğiz.

Öncelikle keylogger teriminin ingilizceden dilimize geçtiğini ve tam anlamıyla bir Türkçe karşılığının olmamasına rağmen iyi bir çeviri ile ”şifre kaydedici” veya ”tuş vuruşu kaydedici” program olarak çevrilebileceğini belirtmek isteriz, dolayısıyla bu çevirimizden de hemen anlayacağınız üzere keylogger programının yaptığı iş asıl olarak yüklendikleri akıllı cihazlar ile gerçekleştirilen klavye vuruşlarını kaydetmek tir. Keylogger programları bilgisayarın windows işletim sistemine kavuşması ile birlikte piyasaya çıkmışlardır diyebiliriz ve ilk çıktıklarından buyana yaptıkları iş hemen hemen aynıdır ve yuklu oldukları bilgisayar veya akıllı cihazların klavyelerinden girilen tuşları kaydederler ve kullanıcısına gizli bir porttan gönderirler. Yani özellikleri itibari ile bir casus yazılımın en küçük versiyonlarıdır diyebiliriz.

 

Keylogger programı antivirüs yazılımları ile tespit edilebilir veya silinebilirler mi?

Bu sorunun genel olarak yanıtı EVET tir yanlız tabiki yinede tüm keylogger programlarının kendilerini gizleme yetenekleri farklı olduklarından istisna olarak bazı keylogger lar antivirüs yazılımları tarafından yüklendikleri cihaz taratılsa dahi tespit edilemiyebilirler. Kendilerinin tespit edilemez olarak lanse eden bir çok bilgisayar keylogger yazılımının antivirüslerce kolaylıkla tespit edildikleri de oldukça ortadadır.

 

Keylogger programı nasıl yüklenir?

Dünya genelende en çok satış potansiyeline sahip ve adı duyulmuş en popüler keylogger programlarını baz alarak konuşursak , gerek boyutlarının çok küçük kb larla ölçülecek bir seviyede oluşlarından gereksede özellikle hızlı kurulabilirlik özellikleri eklenerek dizayn edilmelerinden dolayı keyloggerla bir pc ye çok hızlı bir şekilde kendilerini enjekte edebilir ve otomatik olarak kendilerini kurabilirler. Her nekadar bugünkü bilgisayar sistemleri bu konude kendi güvenliklerini alsalar da yinede extra bir internet security software (internet güvenlik yazılımı) kullanılmamış bir bilgisayara bu keyllogerlar çok kolaylıkla yüklenebilecektir.

Keyloggerların en çok kullanılan yüklenme şekilleri başka bir dosyaya sanki dosyanın bir parçasıymış gibi kendilerini kamufle ederek yapıştırılmaları ve bu yüntemle bilgisayarda açılan bu dosyayla birlikte otomatik olarak herhangi bir teyyite gerek kalmadan kendilerini kolayca yükleyip kurabilmeleridir.

Buna örnek olarak bir mp3 dosyasına bir jpeg dosyasına veya herhangi bir mov dosyasına enjekte edilmiş bir keylogger yazılımı siz bu dosyaları bilgisayarınızda açtığınızda otomatik olarak arka planda bilgisayarınıza yüklenecek ve çalışmaya başlayacaktır. Dolayısıyla eğer bilgisayarınızda bir güvenlik yazılımı kullanmıyorsanız ozaman potansiyel bu tehlike ile karşı karşıyasınız demektir.

 

Keylogger programı yasal olarak kullanılabilirmi?

Biz hemen yukarıdaki açıklamalarımızda sizlere öncelikle keylogger dendiğinde nasıl bir yazılımdan bahsediliyor onu anlatmaya çalıştık ve bu tür yazılımların kötüye kullanımlarına karşı kendinizi nasıl koruyabileceğinize dair sizlere ipucu mahiyetinde kısa bilgilendirmeler yapmaya çalıştık. Tabi ki keylogger yazılımları mevcut yapımcı şirketleri tarafından bu kötü amaçlara hizmet etsinler diye yapılmamaktadırlar ve sadece yasal kanunlar çerçevesinde kullanılmak üzere kullanıcılara sunulmakta ve onlarında gerek satın alma sırasında gerekse de kurulum sırasında onayları istenmektedir ve alınmaktadır. (Burada tabi ki yasal statüye uyan yazılım şirketlerinden bahsediyoruz istisnalar elbette olabilir)

Dolayısıyla bir keylogger programı veya içerisinde keylogger özelliği de olan bir pc yazılımı (genelde ebeveyn kontrolü için kullanılan bilgisayar yazılımları) tabi ki yasal olarak kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse bir kişi kendi bilgisayarına özellikle ve isteyerek bu yazılımı kurabilir ve herhangi bir çalınma veya izinsiz kullanım durumunda bilgisayarından her an haber almış olur. Diğer bir örnek ise yine bir aile reşit olmayan çocuklarının bilgisayarları ile neler yaptıklarını kontrol etmek maksadıyla ve dolayısıyla da onların güvenliklerini kontrol etmek amacıyla bu yazılımları kullanabilir, bunun yanında bir işverenin mevcut çalışanlarının performanslarını ölçmek amacıyla (onları bu konuda bilgilendirmek ve yazılı izinlerini almak koşulu ile) bilgisayarlarını uzaktan bu yazılımlar ile izleyebilmesi, tüm bu kullanımlar gibi elbette keylogger veya keylogger özellikli bir yazılım yasal olarak kanunlara ters düşmediği sürece kullanılabilir. Bu konuda eğer bir tereddüt yaşıyorsanız bir hukuk bürosundan ayrıca bir danışmanlık almanızı öneririz.

 

 

PEKİ ŞUAN DÜNYA GENELİNDE EN ÇOK KULLANILAN KEYLLOGGER PROGRAMLARI HANGİLERİDİR?

Bu kısım güncellenmektedir en kısa zamanda buradan konuyla ilgili detaylı bilgileri bulabileceksiniz.