CASUS YAZILIM

Casus Yazılım gerek bilgisayar gerekse de mobil cihazlara (özellikle cep telefonlarına) yönelik olarak kullanılabilen, kullanıldıkları cihazlarda cihaz kullanıcısına her hangi bir uyarı vermeden çalışan ve bu cihazda gerçekleştirilen aktiviteleri kaydetme ve yazılım kullanıcısına iletme özelliğindeki programlar dır. Casus yazılımlar bilgisayarların biz kullanıcılarla buluşması ile çok öncelerden bu yana var olan, gizli bir şekilde veri akışı sağlama fonksiyonları bulunan ve içerdikleri özellikler itibari ile oldukça çeşitlilik gösteren programlar dır.

Casus yazılımların yüzlerce çeşidi olabilir, öncelikli olarak bir sınıflandırmaya gidilecek olursak sizlere temelde bilgisayarlar için olan casus yazılımlar ve mobil cihazlar için olan casus yazılımlar olmak üzere 2 ayrı sınıflandırma yapmamız mümkündür. Ayrıca bir diğer sınıflandırmamız ise Yararlı Casus Yazılımlar ve Zararlı Casus Yazılımlar şeklinde olabilir.

YARARLI CASUS YAZILIMLAR?

Yararlı casus yazılım olur mu? diye düşünebilirsiniz, tabi ki her ne kadar işlevsel anlamda casus yazılım karakterinde olsalar da bazı yazılımlar yararlı işlevleri ile kullanıcılarına büyük yardımda bulunabilmektedirler. Bunların başında ebeveyn kontrolü maksadıyla üretilmiş casus yazılımlar gelmektedir.

Ebevey Kontrolü Sağlayan Casus Yazılımlar? Anne ve babaların kendi reşit olmayan çocukları üzerlerindeki etik gözetimlerine yardımcı olmak maksadıyla üretilmiş ve çocuklarının gerek bilgisayar gerekse de cep telefonları ile yaptıkları iletişimlerini uzaktan takip etmeye yarayan programlardır, bu programlar işlevsel olarak yüklendikleri cihazlarda gizli, arka planda çalıştıklarından ve özellikleri itibari ile tam bir gizlilik içerisinde çalıştıklarından casus program ismi altında bahsedilebilirler. Bu casus programlar sayesinde aileler çocuklarının güvenliklerini sağlamak konusunda kendilerini bir miktar daha kolaylamış hissedebilirler. Çocuklarının her an nerede olduklarını bilmek, onların cep telefonları veya bilgisayarları ile kimlerle ne tür bir iletişimde bulunduklarını görmek ve onlara yönelik potansiyel bir tehlikeden zamanında haberdar olmak gibi bir avantajı kendilerine sunacak bir casus yazılımı hangi anne baba istemez ki?

Çalışan verimliliği kontrolü: Bu yazılımların diğer bir kullanım alanı ise iş yerlerindeki çalışanlarının iş yerine ait olan bilgisayar veya cep telefonları ile geçirdikleri çalışma zamanı dilimlerindeki verimliliklerini ölçme maksadıyla kullanılmalarıdır. Tabi ki bu tür bir kullanım öncesinde iş verenin çalışanlarını konuyla ilgili bilgilendirmiş ve yazılı rızalarını almış olması gerekmektedir. Böylelikle işveren çalışanlarının verimliliklerini verimliliklerini ölçerken ayrıca bir yardımcı faktör edinmiş olur.

Her ne kadar yukarıda yararlı casus yazılımlar kapsamında sizlere bahsetmiş olsak ta tüm bu yazılımların yasal kullanım koşullarına uygun şekilde kullanılması zorunluluğu bulunmaktadır, ve yazılımların resmi sitelerinde bu yasal koşullardan bahsedilmektedir, sizlere düşen görev bu yazılımları kullanmadan önce mutlaka bu yasal koşullara uyduğunuzdan emin olmaktır. Buna ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir. Zira yazılım yüklemesi sırasında bu koşulları kabul etmemeniz halinde yükleme işlemini de yapamassınız.  Kısaca her yazılımın bir yasal kullanım koşulları bulunmaktadır buna özellikle dikkat etmeniz gereklidir.

 

 

ZARARLI CASUS YAZILIMLAR

Bilgisayara Bulaşabilen Casus Yazılımları: Sizde muhtemelen PC, Mac veya linux işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıcısınız, dolayısıyla da casus yazılımların bulaşması muhtemel bir bilgisayar kullanıyorsunuz demektir. Günümüzde tüm bilgisayarlar internete girebilmekte ve dolayısıyla da casus yazılımlarla muhatap olmak durumundalar dır. Eğer bilgisayarlarınızda gerekli koruma yazılımlarını bulundurmaz iseniz bu casus yazılımların bilgisayarınıza bulaşmaları çok daha kolay olacaktır.

Casus yazılımlar bilgisayarınızı nasıl etkileyebilirler?

Casus program çoğunlukla, reklam içeren sekmeleri gösteren programla ya da kişisel veya önemli bilgileri izleyen yazılımla birleştirilmiştir. Fakat bu, her reklam içeren veya internet aktivitelerinizi takip eden programların kötü olduğu manasına gelmez. Örnek vermek gerekirse, ilgilenilen reklamları görmeyi kabul etmeniz “karşılığında” bir müzik hizmetinden ücretsiz faydalanabilirsiniz. Kullanım koşullarını bildikten ve kabul ettikten sonra, bunun sizin için yararlı olduğuna dahi kanaat getirebilirsiniz. Böylece reklam firmalarının sizin için görüntüleyeceği reklamlara karar vermesi için internet faaliyetlerinizi izlemesine izin vermeyi de kabul edebilirsiniz.

Bunun yanında diğer bir bilgisayar casus yazılımı çeşitleri de bilgisayarınıza tamamen zarar vermeye yönelik olan programlardır ki bunlar genelde üretici firmaları belli olmayan ve bulaştıkları bilgisayarlarda sistemi çökertmeye, bilgisayarın yavaşlamasına, gerekli işlemeleri yerine getirmekte zorlanmasına sebep olabilecek casus yazılımlardır. Bu yazılımlardan korunmanın en iyi yolu ise yukarıda bahsettiğimiz üzere bir bilgisayar güvenlik yazılımı kullanmaktan geçmektedir. Tabi ki sadece böyle bir güvenlik yazılımı tek başına %100 güvenlik sağlayacak diye bir şey yoktur burada size bir bilgisayar kullanıcısı olarak önemli bir görev düşmektedir oda kendinizi bu konularla ilgili her zaman geliştirmek ve mevcut potansiyel tehlikelere karşı bilgi bakımından bir adım önde olmaktır. Bu bağlamda sizlere tavsiyemiz bilmediğiniz kaynaklardan bilgisayarlarınıza yazılım yüklememe tercihini yapmanızdır, bir yazılım yüklemeniz gerekiyorsa öncelikle yazılımın tam olarak ne işe yaradığını bildiğinizden ve gerçekten ihtiyacınız olan yazılımın o olduğundan emin olun, yazılımı mutlaka resmi sitesi üzerinden yükleme yolunu seçin ve yazılım yükleme sırasında yükleme adımlarını otomatik olarak geçmek yerine adım adım sizin isteğiniz doğrultusunda geçmeye dikkat edin zira eğer otomatik yükleme adımlarını seçtiğinizde yazılıma ek olarak birleştirilmiş bir diğer yazılımada otomatik yükleme izni veriyor olabilirsiniz. Bu hususlara dikkat etmeniz sizlerin bu casus yazılımlardan korunmanıza bir miktar daha yardımcı olacaktır.